Ez egy meglehetősen fontos téma, mert saját vagy gyermekeink cipőinek megfelelő ápolásával sokat tehetünk a lábbelik tartósságáért, esztétikai állapotuk megőrzéséért.
A bőrcipők ápolása nem ördöngős feledat, most látni fogod, hogy azok tisztítása nem foghat ki rajtad.
De hogyan is ápoljuk helyesen?
Az egyik legjobb anyag amiből a cipőnk készülhet, az a bőr. A bőrcipők tartósak, kényelmesek, lélegeznek, azonban megfelelő, rendszeres ápolást igényelnek, különösen a csapadékosabb őszi és téli időszakban.
A víz ellen hatékonyan lehet védekezni impregnáló spray-el amelyekkel fokozhatjuk a víztatszító hatást. Azonban valójában sokkal többet tudnak erre kifejlesztett szerek a nedvesség távol tartásán kívül. A bőr felszínén pajzsot képezve megakadályozzák a szennyeződések beszivárgását az anyag mélyébe, így a felületről könnyű eltávolítani még a makacs foltokat is.
Bőrcipő tisztítás néhány lépésben:
-1.- Várjuk meg míg a sár, szennyeződés megszárad, majd óvatosan távolítsuk el egy (gumi)kefével.
-2.- Töröljük át a cipőt nedves ruhával.
-3.- Boxbőr cipőknél waxot és cipőkrémet használhatunk a felújításhoz.
-4.- Ha velúrbőrről van szó, a kifényesedett felületeket velúrkefével lehet felújítani. A foteltávolítást végezhetjük megfelelő radírral, amely az enyhébb vagy makacsabb foltokhoz ideális. Vegyi folttisztításhoz ajánljuk a a habot, amely pórusokból is képes eltávolítani a szennyeződéseket.
Ne felejtkezzünk meg a cipők belsejéről, a gyermekek lába izzadékony különösen egy fütött helyen vagy intenzív mozgás esetén. Ha a cipő nedves belül, kellemetlen szagokat okozó baktériumok elszaporodását megelőzendő, figyelnünk kell a talpbetétek gondozására is. Ha a talpbetét kivehető, érdemes kivenni, és a cipő mellett szárítani illetve ezután ajánlott antibakteriális spray rendszeres használata.
Fontos: az átnedvesedett cipőket nem szabad hajszárítóval, radiátoron, vagy bármilyen egyéb hőforráson szárítani, csak szobahőmérsékleten, mert a bőr kiszáradásához, zsugorodásához vezet.
Ideális, ha gyermekednek is legalább két pár cipője van és váltogatni tudja őket.
A bőrcipőt csak zokniban add rá a gyermekedre! A zokni azért van, hogy a láb izzadtságát felszívja, azt ne a cipőnek kelljen megtennie. A zokni kimosható, a cipő nem.
Nagyon fontos: tilos a bőrcipőt mosógépben mosni! A mosógépben mosástól a bőrcipő a színét elveszti, a ragasztás/varrás gyengül, vagy teljesen elenged. A mosógépben mosás a szavatossági jogok elvesztésével jár.
Vászoncipők tisztítás:
Puhaszőrű kefével távolítsuk el a szennyeződést a cipő felületéről. Az erősebb szennyeződéseket mosószeres szivaccsal távolítsuk el. A vászoncipőket sem szabad mosógépben mosni, mert a varrásra/ragasztrásra, esetleg a cipő színére ugyanolyan rossz hatással lehet, mint a bőrcipők esetében. Impregnáló anyagokkal víz és szennyeződés taszítóképessége növelhető.
A cipők talpa sok esetben gumi, amit mosószer
es szivaccsal hatékonyan megszabadíthatunk a szennyeződésektől.